X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Biały Dunajec zaprasza

Biały Dunajec
Biały Dunajec to duża miejscowość letniskowa na Podhalu z dużą bazą noclegową...

Biały Dunajec to duża miejscowość letniskowa na Podhalu, od której nie stronią też narciarze. Charakteryzuje się dogodnym położeniem w stosunku do Zakopanego i Nowego Targu. W pobliżu Białego Dunajca znajdują się też przejścia graniczne ze Słowacją. Noclegi Biały Dunajec  to rozbudowana baza noclegowa w pensjonatach, pokojach gościnnych, kwaterach prywatnych, hotelach. 
 
W Białym Dunajcu do dziś jednym z najważniejszych elementów życia jest przywiązanie do tradycji, która przejawia się przede wszystkim w gwarze, strojach, muzyce i tańcach rodowitych mieszkańców. Charakterystyczna kultura tego regionu najbardziej przejawia się podczas odbywających się w Białym Dunajcu i okolicach imprez i świąt. Warto bowiem wiedzieć, że wieś ta jest miejscem, w którym odbywa się wiele wydarzeń mających na celu kultywowanie regionalnego folkloru i są to między innymi: Podhalański Festiwal Papieski, Parada Gazdowska, Białodunajeckie Spotkania Twórcze, Podhalański Przegląd Jaślikarzy i Kolędników, Przegląd Młodych Tonecników, Przegląd Młodych Gawędziarzy i Recytatorów im. Andrzeja Skupnia-Florka oraz jednen z najbardziej znanych, czyli Tatrzańskie Wici. 
  
Duża atrakcją dla turystów są kuligi w Białym Dunajcu, które są dawną tradycją miejscowych gazdów i niemal ich głównym zajęciem podczas zimy, dlatego też, aby zorganizować taką przejażdżkę wystarczy tylko zapytać o kulig u właścicieli obiektów lub gospodarzy wynajmujących miejsca noclegowe.
W centrum Białego Dunajca, blisko kościoła znajdują się dwie karczmy regionalne. Ponadto w górnej części wioski można uraczyć się pyszną pizzą.
W czasie pobytu w Białym Dunajcu nie sposób nie odwiedzić Zakopanego. Wyruszając np. na północ bądź zakopianką bądź "starą" gminną drogą po czterech kilometrach dochodzi się do Szaflar - jednej z najstarszych wsi podhalańskich. Bliżej zakopianki znajdują się trzy lesiste wzgórza, które tworzą pojedyncze wyniosłości tzw. Pienińskiego Pasa Skalicowego. Na jednym z nich znajduje się niewielki pawilon upamiętniający dawny zamek, który w czasach średniowiecza strzegł szlaku handlowego na Węgry. Na wzgórzu położonym najbardziej na południe, na początku XX w. miejscowi górale postawili krzyż grunwaldzki, który jest dobrze widoczny szczególnie nocą poprzez podświetlenie. Wyruszając z Szaflar koło wspomnianego wzgórza warto odbyć podróż przez wioski otaczające Biały Dunajec od strony zachodniej, które z płaskiej Kotliny Nowotarskiej wznoszą się na grzbiet Pogórza Gubałowskiego. Są to Bańska Niżna, Bańska Wyżna oraz położone jeszcze wyżej n.p.m. wioski: Sierockie, Leszczyny i Bustryk czy Ząb. Na południe od Białego Dunajca również w dolinie potoku o tej samej nazwie leży wieś Poronin. Poza tym warto jeszcze odwiedzić wioski położone po wschodniej stronie Białego Dunajca, czyli Dolny i Górny Gliczarów.