X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Poronin

Gmina Poronin, powiat tatrzański, województwo małopolskie.

Poronin jest niewielką miejscowością, która leży u podnóża Tatr i sąsiaduje z Zakopanem.


 Poronin jest niewielką miejscowością, która leży u podnóża Tatr i sąsiaduje z Zakopanem. Poronin cieszy się ogromną popularnością wśród turystów i jest chętnie wybieranym celem wycieczek wakacyjnych czy urlopowych. Sprzyjają temu: dogodne położenie, malowniczy widok na Tatry, bliskość miasta Zakopane, bogata baza kwater i ośrodków wypoczynkowych oraz umiarkowane ceny noclegów.

Zimą Poronin oferuje swoim turystom wyciągi narciarskie, latem szlaki turystyczne
i rowerowe oraz wycieczki po okolicy.

W Poroninie nadal żywy jest góralski folklor. Każdego roku organizowane jest "Poroniańskie Lato". Największa impreza kulturalna w Gminie Poronin (odbywa się corocznie około 22 lipca), na którą składają się uroczyste obchody w postaci wystaw koncertów, prelekcji, występów zespołów regionalnych, konkursy, parady, kiermasz twórców ludowych, rozgrywki piłki nożnej, festyn i zabawa na wolnym powietrzu oraz wiele innych atrakcji.

Poronin posiada bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Znaleźć tu można nocleg w apartamentach, domach wczasowych - wypoczynkowych, gospodarstwach agroturystycznych, hotelach, kempingach, kwaterach prywatnych, motelach, ośrodkach wypoczynkowych, kolonijnych, wczasowych, pensjonatach, schroniskach górskich, młodzieżowych, willach.

Już w początkach XIX w. Poronin był letniskiem, znanym bardziej niż Zakopane. Bywali tu wielcy Polacy, jak: Jan Matejko, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leon Wyczółkowski, Jan Kasprowicz, Władysław Orkan, Leopold Staff. W latach 1913-1914 w zajeździe Pawła Guta Mostowego bywał, mieszkający w pobliskim Białym Dunajcu - Włodzimierz Ilicz Lenin. W 1947 w budynku karczmy Gutów-Mostowych utworzono Muzeum Lenina a na przyległym placu postawiono jego pomnik. Muzeum zlikwidowano w 1990, a pomnik obalono. Obecnie w tym budynku mieści się Gminny Ośrodek Kultury.