X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Poronin

Poronin
Poronin jest niewielką miejscowością, która leży u podnóża Tatr i sąsiaduje z Zakopanem.

Poronin jest niewielką miejscowością u podnóża Tatr i sąsiaduje z Zakopanem. Poronin cieszy się ogromną popularnością wśród turystów i jest chętnie wybieranym celem wycieczek wakacyjnych czy urlopowych w Tatry. Poronin noclegi  zawdzięcza dużą ilość turystów dzięki: dogodnemu położeniu, malowniczy widokom na Tatry, bliskością Zakopanego, bogatą baza kwater i ośrodków wypoczynkowych oraz dzięki niższym ceną noclegów.

Zimą Poronin oferuje swoim turystom wyciągi narciarskie, latem szlaki turystyczne 
i rowerowe oraz wycieczki po okolicy.

W Poroninie nadal żywy jest góralski folklor. Każdego roku organizowane jest "Poroniańskie Lato". Największa impreza kulturalna w Gminie Poronin (odbywa się corocznie około 22 lipca), na którą składają się uroczyste obchody w postaci wystaw koncertów, prelekcji, występów zespołów regionalnych, konkursy, parady, kiermasz twórców ludowych, rozgrywki piłki nożnej, festyn i zabawa na wolnym powietrzu oraz wiele innych atrakcji.

Poronin posiada bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Znaleźć tu można nocleg w apartamentach, domach wczasowych - wypoczynkowych, gospodarstwach agroturystycznych, hotelach, kempingach, kwaterach prywatnych, motelach, ośrodkach wypoczynkowych, kolonijnych, wczasowych, pensjonatach, schroniskach górskich, młodzieżowych, willach.

Już w początkach XIX w. Poronin był letniskiem, znanym bardziej niż Zakopane. Bywali tu wielcy Polacy, jak: Jan Matejko, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leon Wyczółkowski, Jan Kasprowicz, Władysław Orkan, Leopold Staff. W latach 1913-1914 w zajeździe Pawła Guta Mostowego bywał, mieszkający w pobliskim Białym Dunajcu - Włodzimierz Ilicz Lenin. W 1947 w budynku karczmy Gutów-Mostowych utworzono Muzeum Lenina a na przyległym placu postawiono jego pomnik. Muzeum zlikwidowano w 1990, a pomnik obalono. Obecnie w tym budynku mieści się Gminny Ośrodek Kultury.