X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Szaflary

Szaflary
Zlokalizowana na pograniczu Kotliny Nowotarskiej i Pogórza Bukowińskiego wieś Szaflary jest jedną z najstarszych miejscowości podhalańskich. 

Jako oficjalną datę założenia wsi przyjmuje się 1328 rok, , jednak odkrycia archeologów sugerują, że już dwa stulecia wcześniej mógł istnieć w tym miejscu drewniany gród. W średniowieczu w Szaflarach na wapiennej skale powstał nieistniejący już dzisiaj zamek zwany przez miejscowych kocim, który został odebrany ówczesnemu właścicielowi przez króla zbulwersowanego faktem, że w zamku wybijano fałszywe monety. Jakiś czas późnej obiekt ten spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach, coraz bardziej niszczał i popadał w ruinę, do czasu aż pod koniec ubiegłego wieku przeszedł w prywatne posiadanie i został odrestaurowany.
 
Szaflary przez lata były wielokrotnie niszczone w wyniku klęsk żywiołowych - wieś wielokrotnie nawiedzana była przez wichury, wiosenne przymrozki i zbyt wczesne mrozy, duży śniegu i wielkie upały, a w 1621 roku wielkie szkody wyrządziła powódź. Wszystko to niszczyło uprawy, w wyniku czego mieszkańcy pozostawali bez środków do życia. Mimo tego Szaflary były ważnym miejscem, w którym w czasie II wojny światowej działał silny ruch oporu, ponadto według legendy w pobliżu wsi miała miejsce bitwa Szwedów z góralami, którzy bronili nie tylko kraju, ale i córki sołtysa którą najeźdzcy chcieli porwać.
 
W Szaflarach oprócz Kociego Zamku znajduje się kilka innych zabytków takich jak: kościół parafialny p.w. św. Andrzeja Apostoła zbudowany około 1810 roku na miejscu wcześniejszego kościoła drewnianego z 1340 roku, drewniana chałupa Anny Doruli z unikalnym malowidłem w jednej z izb, przedstawiającym Maryję i dwunastu apostołów, na wzgórzu Raniszberg znajduje się natomiast zbudowany przez mieszkańców krzyż stanowiący pamiątkę 500 rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Jedną z największych atrakcji okolicy są dwa kompleksy basenów termalnych w Szaflarach - Termy Szaflary oraz Gorący Potok. W kompleksach znajdują się baseny ze zmineralizowaną wodą o temperaturze ponad 30 stopni, zjeżdżalnie, hydromasaże i wiele innych atrakcji przyciągających dzieci, młodzież i dorosłych. Szaflary  to rozbudowana baza noclegowa z wieloma miejscami noclegowymi.