X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Zakopane zaprasza

Zakopane
Zakopane to jeden z największych ośrodków turystycznych w Polsce, położony bezpośrednio przy Tatrach...

 Początki istnienia Zakopanego sięgają XIV wieku, kiedy to wydany został przywilej osadniczy dla wioski powstałej na miejscu sezonowych osad pasterskich. Turystyczne zainteresowanie miastem zaczęło rosnąć z początkiem XIX wieku dzięki literaturze i pracom naukowym poświęconym temu regionowi, popularne były również licznie publikowane wspomnienia i opisy wycieczek w Tatry. Głównymi celami wypraw pozostawały Morskie Oko i Dolina Kościeliska, jednak coraz chętniej turyści nocujący w Zakopanem przekonywali się do położonych bliżej dolin, np. Olczyskiej oraz na szczyty i wzniesienia - Gubałówkę czy Giewont. W II połowie XIX wieku pojawiły się pierwsze przewodniki turystyczne po Tatrach i Pieninach, a utworzenie Towarzystwa Tatrzańskiego poskutkowało powstaniem ścieżek, szlaków, schronisk i obszarów chroniących górską przyrodę.

Zakopane noclegi  stało się fantastyczną bazą turystyczną, miastem uzdrowiskowym, a w okresie międzywojennym zaczęła się rozwijać w tym miejscu również infrastruktura narciarska, dzięki czemu wzmożony ruch turystyczny panował nie tylko w czasie lata, ale i zimy. Dziś popularność Zakopanego nadal rośnie, a liczba gości każdego roku zbliża się do 3 milionów. Na ilość te wpływają niesamowite walory naturalne okolicy - malownicze szlaki prowadzące przez góry i doliny, szczyty z których rozciągają się niepowtarzalne panoramy górskie, wyjątkowa przyroda i charakterystyczna kultura. Tradycje podhalańskie stanowią jedną z charakterystycznych cech tego regionu, a przywiązanie górali do przekazywanych przez pokolenia wartości skutkuje żywym i autentycznym folklorem widocznym w wielu aspektach życia. Folklor przejawia się w góralskiej gwarze, strojach, muzyce i tańcu oraz w sposobie obchodzenia ważnych świąt.

Zakopane pełne jest różnorodnych atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy historii i zabytków mają okazje odwiedzić sześć muzeów, znanym miejscem jest barokowy kościół drewniany i znajdujący się obok Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku z wyjątkowymi nagrobkami. Ciekawymi obiektami w mieście są stare, tradycyjne wille zbudowane w stylu zakopiańskim, które z pewnością zachwycą nie tylko wielbicieli architektury, a są to na przykład Willa Koliba, Atma, Pod Jedlami. Pasjonaci wędrówek mają do wyboru ponad 15 szlaków wychodzących z Zakopanego w najpiękniejsze zakątki regionu, a osoby uprawiające sporty zimowe mogą skorzystać z ośmiu stoków, przy których znajdują się wypożyczalnie sprzętu, szkółki narciarskie i gastronomie.